Lůžková péče
Psychiatrická nemocnice v Dobřanech poskytuje lůžkovou péči na odděleních akutní psychiatrické péče, následné psychiatrické péče a následné dlouhodobé psychiatrické péče. Dále se zde nachází specializované oddělení pedopsychiatrie (pacienti předškolního věku, mladšího školního věku, staršího školního věku, dorostového věku), gerontopsychiatrie (pacienti vyššího věku), oddělení pro léčby závislostí (adiktologie), sexuologické léčby, oddělení pro výkon ochranných léčeb a oddělení somatická pro psychicky léčené pacienty.
Primariáty
Aktuální kontakty na jednotlivé primariáty a oddělení naleznete v sekci KONTAKTY.
Oddělení 8
uzavřené oddělení pro doléčování odeznělých akutních psychotických stavů mužů. Celková kapacita 44 lůžek. Kromě farmakoterapie jsou zde uplatňovány i další formy psychiatrické léčby (ergoterapie, arteterapie, skupinová psychoterapie).
Oddělení 9
otevřené oddělení pro doléčování odeznělých akutních psychotických stavů mužů. Kapacita 47 lůžek. Kromě farmakoterapie jsou užívány všechny dostupné formy psychiatrické rehabilitace (ergoterapie, arteterapie, komunity, skupinová psychoterapie).
Primářka: MUDr. Lenka Štolfová
Oddělení 30
je moderní, nadstandardně vybavené 60-lůžkové příjmové a doléčovací koedukované oddělení zaměřené na péči o pacienty s psychotickými, afektivními poruchami, neurózami (úzkostné a fobické poruchy, poruchy přizpůsobení apod.), a poruchami osobnosti (bez agresivních a asociálních projevů).
Úsek je rozdělen na část uzavřenou (30A - přízemí) čítající 30 lůžek, která je určená především k diagnostice a zahájení terapie a část otevřenou (30B – 1. patro), kde těžiště práce spočívá v doléčení a psychiatrické rehabilitaci.
Provozujeme systematickou individuální i skupinovou psychoterapii, psychofarmakologickou, režimovou a psychiatrickou rehabilitační léčbu pro muže a ženy ve věku 18-65 let. K dispozici je jóga, relaxace, ergoterapie, arteterapie a fakultativně také muzikoterapie.
Našim pacientům poskytujeme komfort třílůžkových pokojů s dostatečně prostorným zázemím k odpočinku. Ve společných prostorách obou úseků se nachází jídelna a společenská místnost vybavená televizí, sportovními pomůckami a deskovými hrami. Kromě jiného v areálu nemocnice funguje velmi kvalitní knihovna. Oddělení je svou náplní vhodné pro motivované pacienty, kteří zvládnou zařazení do strukturovaného programu.
Diagnostická a léčebná oddělení se zaměřením především na léčbu a doléčování psychotických onemocnění u žen a mužů, zejména v rámci onemocnění z oblasti schizofrenie, bipolárních afektivních poruch, event. se zaměřením na režimovou léčbu v rámci ochranných ústavních léčení.
Oddělení č. 15
uzavřené oddělení pro ženy s psychotickým onemocněním, zejména ve stádiu pokročilého onemocnění, jejichž onemocnění je zvládáno medikamentózní a režimovou terapií. Vzhledem k psychickému defektu, který vzniká u pacientů s dlouhodobým psychotickým onemocněním, je terapie a doléčování pacientů velmi náročné. Na oddělení je denně přítomna terapeutka, snaží se s pacientkami pracovat s ohledem na jejich možnost. Pacientky, pokud to jejich zdravotní stav dovolí, mají vycházky po nemocnici, ostatní chodí na společenské vycházky. Problémy v sociální oblasti pomáhá pacientům řešit sociální pracovník. Kapacita 37 lůžek.
Oddělení č. 18
uzavřené mužské oddělení režimové zaměřené na výkon soudně nařízených ústavních léčení, popř. na doléčování psychotických onemocnění. Léčba spočívá kromě farmakoterapie v užití všech dostupných forem psychiatrické rehabilitace (ergoterapie, arteterapie, psychoterapie). K dispozici je sociální pracovnice. Kapacita 31 lůžek.
Oddělení č. 22
Na našich odděleních je také kladem důraz na řešení sociální problematiky psychoticky nemocných pacientů, kde je řešena otázka práceschopnosti, resocializace, začlenění do společnosti, event. umístění do zařízení sociálního a komunitního typu, s důrazem na pokračující ambulantní psychiatrickou léčbu, event. zajištění dopomoci při této léčbě. Na primariátu pracuje sociální pracovnice, která společně s ošetřujícím lékařem řeší tyto problémy. V diagnostické a léčebné oblasti spolupracují lékaři s klinickým psychologem a pracovním terapeutem.
Primářka: MUDr. Petra Dočkalová
Oddělení č. 1
Přijímací, mužské oddělení. Nejčastější problematikou hospitalizovaných pacientů je porucha osobnosti se závažnými poruchami chování a poruchami přizpůsobení. Také závislost na alkoholu či psychoaktivních látkách a z nich vyplývající další psychické poruchy jako jsou odvykací stavy, psychózy, demence, sebevražedné pokusy a tělesné zdravotní komplikace. Jsou zde hospitalizováni také pacienti se soudně nařízenou ochrannou ústavní léčbou. Na odd. 1 je poskytována krizová intervence, léčba nekomplikovaných odvykacích stavů, základní edukace o problematice závislosti, prevence relapsu, motivace. Pacienti v ochranné léčbě jsou zařazeni do režimové terapie. U prvně hospitalizovaných využíváme psychologickou intervenci a psychologické vyšetření. Pacienti, u kterých to zdravotní stav umožní a lékař indikuje, využívají nabídku arteterapie, ergoterapie, rehabilitace. Nedílnou součástí péče o nemocné je léčba somatických komplikací ve spolupráci se specializovanými ambulancemi PN v Dobřanech. Ve spolupráci se sociální pracovnicí řešíme sociální problematiku nemocných, která vyvstala v souvislosti se základním onemocněním. Po stabilizaci zdravotního stavu je cílem, aby byli pacienti z tohoto příjmového oddělení překládáni na jiná specializovaná pracoviště nemocnice: buď psychiatricko-rehabilitační či režimová oddělení; nebo jsou propouštěni do ambulantní psychiatrické péče. Pacienti se závislostí jsou motivováni k nástupu do terapeutické komunity. Střednědobá režimová léčba závislosti zde není prováděna. Kapacita oddělení je 36 lůžek.
Oddělení č. 24
režimové oddělení pro léčbu závislosti na alkoholu a drogově závislých. Oddělení 24 bylo po celkové rekonstrukci znovuotevřeno v létě roku 2009. Svou činností navazuje na dlouholetou tradici oddělení 20 a je zaměřeno zejména na léčbu alkoholismu a drogové závislosti. Jedná se o mužské otevřené oddělení s celkovou kapacitou 33 lůžek. Přijímáme pacienty od 18 let věku. Léčba je plně hrazena pojišťovnou a pacienti mají nárok na vystavení pracovní neschopnosti po dobu hospitalizace.
Svým zázemím a vybavením patříme k nejmodernějším a nejlépe zařízeným oddělením specializovaným na závislosti v celé České republice. Budova je umístěna na okraji rozlehlého parku a svým uspořádáním působí spíše jako rekreační objekt než jako nemocnice. Pacienti jsou ubytováni na dvoulůžkových a trojlůžkových pokojích se sociálním zařízením, k dispozici mají terapeutickou i společenskou místnost, jídelnu a kuřárnu. Rozlehlé prostory oddělení umožňují každému pacientovi dostatek soukromí. Pacienti mají možnost kulturního i sportovního vyžití. V areálu je k dispozici dokonce několik hřišť a pro potřeby pacientů slouží i bohatě vybavená knihovna. V prostorách nemocnice je rovněž kostel a každý týden se zde koná bohoslužba, kterou mohou zájemci navštívit. Terapeutický tým je tvořen lékaři se specializací z psychiatrie, psychology a psychoterapeuty. Nedílnou součástí týmu jsou i proškolené zdravotní sestry, které mají s prací se závislými rozsáhlé zkušenosti. Pacientům je k dispozici i sociální pracovnice.
Léčba závislostí je náročná, dlouhodobá, má své zákonitosti a pravidla, která je třeba dodržet. Základními principy léčby jsou psychoterapie a režim. Pacienti se účastní skupinové terapie, vedou si deníky, do kterých zaznamenávají své myšlenky a postřehy, docházejí na pracovní terapii (ta většinou probíhá v zahradnictví nebo chráněné dílně) a arteterapii, pod vedením zkušených lektorů se učí prvkům svalové relaxace či jógy, mohou si rovněž individuálně promluvit s terapeuty. Každý den má svůj pevný řád a strukturu. To pacientům pomáhá ve vytváření či obnovování žádoucích vzorců chování, zvyšuje se odolnost proti zátěži a stresu, budují se mechanismy, které mají do budoucna zabránit recidivě. Součástí léčby jsou i přednášky členů terapeutického týmu - jejich obsahem jsou nejčastěji témata související se závislostí. Pacienti tak mají možnost rozšířit si své povědomí o vlastním problému, což jim může rovněž velmi pomoci ve zvládání abstinence.
Naše pracoviště funguje na komunitním principu a pacienti se spolupodílejí na chodu oddělení. Mají svou samosprávu a zajišťují si i část denního programu – zejména formou pacientských skupin, večerních sezení s poslechem hudby či sledováním vybraných filmů a televizních pořadů. Oddělení je otevřené – pacienti se mohou volně pohybovat po areálu nemocnice a po absolvování úvodní části léčby mají možnost i vycházek do města. V závěrečné fázi pobytu pak zpravidla ještě absolvují jednu či dvě víkendové dovolenky v domácím prostředí, které slouží k ověření jejich stavu a připravenosti na návrat domů.
Průměrná doba hospitalizace je 3 měsíce. Zkrácení léčby není vhodné a nese sebou vysoké riziko recidivy. Po propuštění všem pacientům doporučujeme pokračovat v terapii zhruba rok ještě ambulantní formou, což rovněž zvyšuje šanci na dlouhodobou abstinenci. První měsíce po propuštění jsou totiž poměrně obtížné a riziko selhání je velké.
V případě objednání pacientů k PAL kontaktovat lékaře pouze v tomto čase - Čtvrtek 10-11 hod, tel. č. 377 813 528.
Oddělení č. 25
uzavřené mužské režimové oddělení zaměřené na výkon soudně nařízených ústavních léčení protialkoholních a protitoxikomanických. Kapacita 40 lůžek.
Oddělení spolupracují s úsekem rehabilitace, ergoterapie, arteterapie, muzikoterapie, psychoterapeutické postupy.
Oddělení č. 2
přijímací oddělení pro muže, doléčování akutních psychotických fází. Kapacita 36 lůžek. Na oddělení v týmu pracuje psycholog a sociální pracovnice. Poskytovány jsou psychoterapeutické aktivizační metody v rámci chodu oddělení, ale i s možností docházet do programů na centrální terapii nemocnice.
Oddělení č. 13
oddělení určené pouze pro muže, je uzavřené a rozdělené na dvě stanice:
A - s kapacitou 10 lůžek
- B - s kapacitou 24 lůžek
Na stanici A jsou umístěni pacienti v ochranném léčení, kteří nerespektují režim na jiných odděleních nemocnice, nepřizpůsobiví a výrazně nespolupracující.
Oddělení 13 disponuje vlastní velkou zahradou s možností vycházek pro nemocné, jejichž zdravotní stav to umožňuje. Na vycházkách jsou nemocní vždy pod dohledem personálu nebo, po individuálním zvážení, pod dohledem rodinného příslušníka (toto je spíše výjimkou).
Ve spolupráci s rodinami či jinými blízkými, opatrovníky apod., pracujeme na návratu nemocných do domácího prostředí. Proto jsou kompenzovaným pacientům umožňovány i terapeutické dovolenky, na nichž je nutno ověřit schopnost nemocných zdárně fungovat v domácím prostředí. Pacienti z oddělení 13 jsou po zlepšení stavu překládáni na jiná, např. psychoterapeutická, oddělení PNvD. Případně jsou propouštěni do domácí péče (např. po odeznění akutní intoxikace).
Na stanici B jsou přijímáni muži:
v akutních fázích všech duševních poruch a onemocnění, kteří vyžadují zvýšený či permanentní dohled a intenzivní psychiatrickou péči
s těžkým průběhem psychóz, společensky nebezpeční s rizikem útěku
akutně intoxikovaní alkoholem či psychoaktivními látkami (tělesně již stabilizovaní), kteří v intoxikaci ohrožují sebe či své okolí a nejsou indikováni pro umístění na záchytnou stanici
s organickými poruchami, demencí, mentální retardací či poruchami osobnosti - po závažných sebevražedných pokusech či s rizikem sebevražedného či sebepoškozujícího jednání
extrémně konfliktní, kteří neakceptují režim jiných oddělení PN v Dobřanech či psychiatrických odděleních jiných nemocnic
Velkou měrou jsou zastoupeni pacienti s ochranným psychiatrickým či jiným soudně nařízeným léčením (často uloženým pro spáchání závažného zločinu), popř. pacienti očekávající nástup do zabezpečovací detence.
Pacienti jsou přijímáni z ambulantní péče, přivezeni např. záchrannou službou, často s doprovodem Policie ČR. Dále jsou k nám překládáni muži z jiných oddělení PN v Dobřanech či z jiných psychiatrických klinik a oddělení nemocnic, kde nejsou na tak závažné případy (nejčastěji agrese) personálně, materiálně a technicky vybaveni.
Vzhledem k tomu, že se jedná o vysoce specializované a jedinečné oddělení, je dispozičně, organizačně a personálně řešeno tak, aby bylo minimalizováno riziko útěku a co nejvíce snížena možnost nelegálního přísunu alkoholu a drog.
Také disponujeme, v zájmu ochrany zdraví a života nemocného a jeho okolí, kromě nejnovějších prostředků psychofarmakologických i povolenými nefarmakologickými omezovacími prostředky (např. terapeutickými izolacemi či možností omezit extrémně neklidného pacienta kurtováním). Indikace těchto ochranných opatření je přísně individuální, a pokud je nutné je použít, děje se tak vždy v souladu se zákonem a zásadami postupu lege artis.
Oddělení je v celém rozsahu zabezpečeno kamerovým systémem bez záznamu, pod trvalým nepřetržitým dohledem personálu.
Oddělení č. 26 - režimová léčba závislostí žen
Léčba závislostí v PN – obecně. Psychiatrická nemocnice v Dobřanech nabízí komplexní terapeutický program pro léčbu závislostí. V areálu nemocnice se nachází dvě oddělení specializovaná na dobrovolnou léčbu závislostí, jedná se o oddělení 24. a 26. Obě oddělení jsou otevřená s možností volného pohybu po areálu nemocnice a vstup na oddělení je vždy dobrovolný. Na příjem by se pacienti měli dostavit zcela střízliví, s doporučením k léčbě (lze získat např. u psychiatra, praktického lékaře atd.), velkou výhodou jsou lékařské zprávy z nedávných vyšetření a výpis z dokumentace od praktika ohledně onemocnění, se kterými se pacient léčí či léčil a medikací, kterou užívá.
Na oddělení 24. se léčí muži, na odd. 26. ženy. Terapeutický program je rozčleněn do několika fází, které zahrnují počáteční adaptaci na terapeutickou práci, nikoli však detox. Pokud pacient přichází ve stavu, který nedovoluje jeho pobyt na oddělení, je příjmovým lékařem dočasně umístěn na oddělení jiném či je mu nejdříve doporučen detox např. ve FN Plzeň, nebo jiná somatická péče. Následuje fáze terapeutická a nakonec fáze přechodová, kde jsou pacienti a pacientky připravovány na přechod do domácího prostředí. V rámci terapeutické práce jsou u pacientů rozvíjeny a posilovány zdravé zdroje a obrany, důležitou součástí je edukace formou samostudia a přednášek. Každý z našich pacientů si během léčby vytváří svůj krizový plán, který má možnost probrat na skupině či s terapeutem. Součástí léčby je i možnost setkání s rodinnými příslušníky a participace na zlepšení vztahů a komunikace. Po ukončení léčby nabízíme možnost doléčování v rámci skupinových setkání, která jsou určena všem, kteří absolvovali a zdárně dokončili ústavní léčbu. Skupiny probíhají každý čtvrtek od 16:30 na detašovaném pracovišti Parková 11a, Plzeň - Černice (budova Gentiky Plzeň). Možné je dohodnout si s odstupem tzv. posilovací či rekondiční pobyt (dle možností oddělení).
Režimová léčba závislých žen na oddělení 26:
Na tomto otevřeném oddělení se léčí pouze ženy (převažuje problematiky závislosti na alkoholu). Kapacita oddělení je 16 lůžek, věková hranice je 65 let (individuálně lze udělat výjimku po osobní konzultaci na oddělení), zdravotní stav musí odpovídat nárokům terapeutického programu. Doba léčby na ženském oddělení je 4 měsíce. Během této doby pacientky absolvují 3 terapeutické dovolenky, 1. z nich po 6 týdnech léčby, další pak vždy přibližně po měsíci. Podmínkou dovolenky je splnění bodového limitu v předchozím týdnu a absence trestných bodů. Do první dovolenky je třeba napsat životopis či jeho dodatek (opakované léčby) a dodat objektivní zprávu od pacientova blízkého, který je schopen o jeho závislosti informace podat. Během léčby mohou ženy požádat o sociální volno k vyřízení záležitostí na úřadech apod.
Pacientky dostávají k podpisu terapeutickou smlouvu v podobě „Směrnice léčby“, ve které se dobrovolně zavazují k dodržování domácího řádu a naplňování terapeutického programu. Program dne je přizpůsoben běžnému pracovnímu dni: ranní vstávání, rozcvička a snídaně, od 8, do cca 14 hodin terapeutický program, kde se střádá skupinová terapie, arteterapie, pohybové aktivity, nácvik relaxace, ergoterapie, 1-2 krát do měsíce je možnost navštívit muzikoterapii apod. Denně je vyžadován zápis v deníku, který by měl zahrnovat popis prožitků, nikoli pouze výčet aktivit daného dne.
Velkou tradici mají naše každoroční setkání (zvané příznačně SJEZDY), kam se sjíždí bývalé abstinující pacientky našeho oddělení a předávají si hodnotné zkušenosti a podporu.
Objednávání k léčbě na tel. č.: 377 813 205 každý všední den ideálně od 12 do 12:30.
Oddělení 3, 4, 5 je následné gerontopsychiatrické oddělení, určené pro ženy (odd. 3) a muže (odd. 4, 5) s psychickým onemocněním ve vyšším věku. Nejčastěji se jedná o pacienty s různými typy demence, depresivních poruch či pacienty s onemocněními schizofrenního okruhu. U mladších pacientů pod 65 let pak jde o pacienty s presenilní formou demence, s ethylickou demencí a o poúrazové či pozánětlivé stavy s postižením hlavy a mozku.
Oddělení č. 3
následné gerontopsychiatrické oddělení určené pro ženy s psychickým onemocněním ve vyšším věku. Celková kapacita 35 lůžek. Na oddělení je současně 6 lůžek zvláštní ambulantní péče. Slouží pro klienty po ukončení hospitalizace, u kterých sociální a ošetřovatelská problematika neumožňuje jejich propuštění. Je zde zajištěna kompletní denní ošetřovatelská péče a lékařská péče ambulantní formou.
Oddělení č. 4
následné gerontopsychiatrické oddělení určené pro muže s psychickým onemocněním ve vyšším věku. Kapacita 41 lůžek.
Oddělení č. 5
následné gerontopsychiatrické oddělení určené pro muže s psychickým onemocněním ve vyšším věku. Kapacita 40 lůžek.
Všechna oddělení jsou uzavřeného typu. Na každém oddělení jsou vyhrazeny 2 ložnice pro ležící pacienty se zvýšenou péčí. Tyto ložnice mají lůžka s antidekubitárními matracemi. Mobilní pacienti tráví většinu času během dne na denní místnosti, která je vybavena televizí.
Denně na odděleních probíhají vizity ošetřujícím lékařem, 1x týdně primářem. Kromě lékařské a ošetřovatelské péče u pacientů probíhá kognitivní terapie a ergoterapie. Ošetřující lékař dle stavu pacienta může indikovat rehabilitaci, která probíhá na oddělení, případně po doporučení specialistou může být pacient odváděn na procedury na centrální rehabilitaci.
V případě potřeby na oddělení dochází interní nebo neurologický konziliář. Další odborná vyšetření (ORL, oční, kožní, gynekologie, chirurgie) jsou prováděna na ambulancích psychiatrické nemocnice. Ke specializovaným vyšetřením mimo PNvD jsou pacienti převáženi sanitním vozem v doprovodu personálu.
Pokud to zdravotní stav pacienta umožní, mohou pacienti využívat samostatné nebo společné vycházky v areálu. Vycházky po areálu s rodinou povoluje lékař dle stavu pacienta, stejně tak vzdálení mimo nemocnici či dovolenky.
Po kompenzaci psychického stavu je pacient propouštěn do domácí péče s rodinou nebo v případě, že rodina není schopna poskytnout pacientovi potřebnou péči, tak do sociálního zařízení. Sociální pracovnice našeho primariátu vám pomůže vybrat vhodné zařízení, které odpovídá diagnóze pacienta či pomůže s řešením dalších finančních či sociálních problémů pacienta.
Návštěvní dny na odděleních jsou Po - Pá 13.00 - 17.00, So + Ne 9.00 - 11.00, 13.00 - 17.00. Mimo návštěvní hodiny jsou návštěvy povoleny jen po dohodě s lékařem.
Informace o zdravotním stavu pacienta jsou poskytovány pouze lékařem, a to pondělí - pátek 13.00 -15.00, telefonicky nebo osobně.
Oddělení č. 16
je uzavřené koedukované standardní oddělení s 38 lůžky pro diagnostiku a léčbu pacientů s interní a současně psychiatrickou problematikou, která znemožňuje hospitalizaci na běžném interním oddělení. Přijímáme pacienty především z ostatních oddělení naší nemocnice se závažnými interními komplikacemi. Z ostatních zdravotnických zařízení přijímáme na naše oddělení pacienty pouze po předchozí domluvě. Jedná se o nemocné, kteří jsou pro primární nebo symptomatickou duševní poruchu neúnosní pro pobyt na standardním interním oddělení nemocnice a ze somatického hlediska jejich stav nevyžaduje intenzivní péči na JIP. Vzhledem k omezené dostupnosti pomocných vyšetřovacích metod, konziliárních služeb a absenci lůžek intenzivní a resuscitační péče nelze do PN v Dobřanech přijímat pacienty s akutními život ohrožujícími stavy, pacienty s intoxikací, diagnosticky nejasnými poruchami vědomí a nemocné po úrazech bez předchozího vyšetření a observace.
Oddělení č. 17
je uzavřené koedukované oddělení se 40 lůžky pro dlouhodobou péči o pacienty s chronickou interně-psychiatrickou problematikou.
Oddělení č. 11
je režimově zavedené, určené pouze pro muže, pacienty s nařízeným výkonem ochranného léčení. Kapacita je 40 lůžek. Pokoje jsou 2 - 4 lůžkové.
Terapie na oddělení je založena na komunitním soužití mužů s různými diagnózami a problematikou, proto je ke každému nemocnému přistupováno individuálně. Zohledňuje se zdravotní stav a možnosti každého z pacientů a podle toho je jim vytvářen terapeutický plán a upravován režim. Některé aktivity, jako např. komunity či ergoterapie jsou společné. Pacienti se v rámci svých možností daných zdravotním stavem podílí na chodu oddělení, na organizaci terapeuticky a náhledově zaměřených aktivit. Po pacientech je vyžadována aktivní spolupráce, která je má dovést k úzdravě a k získání náhledu na souvislost jimi spáchané trestné činnosti s jejich duševním onemocněním. Jak pacienti postupují jednotlivými režimovými úrovněmi, je jim v přímé závislosti na zdravotním stavu a mírou rizika, které se svým onemocněním představují (či spíše již nepředstavují) pro společnost, uvolňován pobyt. Jsou jim tedy postupně udělovány samostatné vycházky po areálu nemocnice, dále do města Dobřan či v nejdéle trvající ověřovací fázi i třídenní dovolenky, nejčastěji domů. Teprve poté, co je ověřena stabilita jejich kompenzovaného stavu, podává nemocnice návrh na přeměnu ochranného léčení ústavního na formu ochranného léčení ambulantního.
Oddělení 11 disponuje vlastní zahradou. Pacienti, jejichž stav je stabilizován a výrazně zlepšen, mohou využívat vycházky po areálu nemocnice, či veškeré aktivity, nabízené naší nemocnicí.
Oddělení č. 12
oddělení uzavřené, rozdělené na dvě stanice, s kapacitou A 12 a B 28 lůžek. Je určeno pouze pro ženy.
Na stanici B jsou přijímány ženy v akutní fázi duševního onemocnění, které vyžadují permanentní či zvýšený dohled a intenzivní psychiatrickou péči. Stanice B je zařízena a vybavena pro příjem nemocných s těžkými formami psychóz, psychickými změnami při užívání psychoaktivních látek, organickými poruchami či poruchami osobnosti, souhrnně pro ženy s vystupňovanými projevy auto či heteroagresivními, jež ohrožují svým chováním sebe či své okolí. Na odd. 12 jsou přijímány pacientky doporučené ambulantními specialisty, přivezené záchrannou službou anebo jsou překládány nemocné z jiných oddělení PN v Dobřanech, či ženy z jiných psychiatrických oddělení nemocnic, kde nejsou na tak závažné případy personálně či materiálně vybaveni.
Je tedy realitou, že v zájmu ochrany zdraví a života akutně nemocných, disponujeme kromě moderních prostředků psychofarmakologických i povolenými nefarmakologickými omezovacími prostředky, jejichž indikace je přísně individuální a pokud je nutné je použít, děje se tomu vždy v souladu se zákonem a zásadami postupu lege artis.
Na stanici A jsou hospitalizovány ženy, které mají soudem nařízeno ochranné léčení. Proto je zavedena režimově s důrazem na individuální přístup ke každé nemocné. Kromě pohovorů s lékaři či psychology se pacientky formou komunitní samosprávy podílí na chodu oddělení, na organizaci terapeuticky a náhledově zaměřených aktivit, jako jsou skupiny, komunity, ergoterapie či přednášky s následným ověřováním znalostí. Po pacientkách je vyžadována aktivní spolupráce, která je má dovést k úzdravě a k získání náhledu na souvislost jimi spáchané trestné činnosti s jejich duševním onemocněním. Jak pacientky postupují jednotlivými režimovými úrovněmi, je jim v přímé závislosti na zdravotním stavu a mírou rizika, které se svým onemocněním představují (či spíše již nepředstavují) pro společnost, uvolňován pobyt. Jsou jim tedy postupně udělovány samostatné vycházky po areálu nemocnice, dále do města Dobřan či v nejdéle trvající ověřovací fázi i třídenní dovolenky nejčastěji domů. Teprve poté, co je ověřena stabilita jejich kompenzovaného stavu, podává nemocnice návrh na přeměnu ze stávajícího ochranného léčení ústavního na formu ochranného léčení ambulantního.
Oddělení 12 disponuje vlastní zahradou. Nemocné, kterým to zdravotní stav umožňuje, se mohou zapojit do aktivit s ergoterapeutkou přímo na oddělení. Pacientky, jejichž stav je stabilizován a výrazně zlepšen, mohou využívat vycházky po areálu nemocnice, či veškeré aktivity, nabízené naší nemocnicí.
Oddělení č. 19
uzavřené, režimově zaměřené, pouze mužské oddělení, s kapacitou 29 lůžek, určené pro pacienty s nařízeným ochranným léčením sexuologickým, psychiatrickým, protialkoholním, protitoxikomanickým či kombinovaným. Případná volná lůžka nabízíme zájemcům žádajícím o dobrovolné léčení sexuologické či protitoxikomanické.
Celé oddělení funguje samosprávným systémem s plným zapojením pacientů do jeho chodu. Pacienti jsou vedeni k osobní zodpovědnosti za své chování a průběh terapie. Terapeutický režim je shodný jako na jiných podobných odděleních určených pro výkon ochranného léčení v různých psychiatrických nemocnicích v ČR. Pacienti jsou povinováni zúčastňovat se vizit, komunit, skupin, odborných přednášek, terapeutických pracovních aktivit, či individuálním psaním deníků. Jejich postup do vyšších terapeutických úrovní, s konečným cílem podání návrhu na ukončení léčení či přeměnu na ambulantní formu, je vícestupňově schvalován komunitou, skupinou a terapeutickým týmem, který má rozhodující slovo. Při žádosti o přestup musí pacient ústní a písemnou formou opakovaně prokázat, že na onemocnění, které jej vedlo ke spáchání trestného činu, získal náhled, že zná zásady prevence podobného jednání, apod. Pokud probíhá léčení bez komplikací a chování pacientů tomu odpovídá, získávají postupně v jednotlivých úrovních výhody spočívající jak v samostatných vycházkách po areálu nemocnice, tak nárok na resocializační volno do místa bydliště. V této fázi již spolupracujeme s rodinou či jinými příbuznými, a proto k povinnostem pacientů patří přizvat své blízké k účasti na terapii, k pohovorům s terapeutickým týmem.
Veškeré úsilí jak pacientů, tak terapeutického týmu je směřováno k tomu, aby se minimalizovala společenská nebezpečnost, daná jejich základním onemocněním. Oddělení spolupracují s úsekem rehabilitace, ergoterapie, arteterapie, muzikoterapie, psychoterapeutické postupy.
Primář: MUDr. Petr Žižka – detske@pld.cz
Oddělení č. 21
Dětské oddělení má v psychiatrické nemocnici letitou tradici. Do r. 2000 jsme byli zaměřeni pouze na léčbu předškolních dětí (21A). V září 2000 pak byla nabídka rozšířena o oddělení pro děti mladšího školního věku (21B). Pro tyto účely byla zrekonstruována samostatná budova. Na podzim 2008 se otevřelo další nové oddělení (21C), které je určeno dětem staršího školního věku a dorostu. Celková kapacita dětského oddělení je 55 lůžek, děti u nás navštěvují školu (1. - 9. ročník ZŠ nebo ZŠPr). Celkem máme šest tříd o kapacitě max. 7 dětí na třídu.
Co nabízíme?
Zajišťujeme jak krátkodobé, spíše pak diagnostické pobyty, tak i pobyty déledobější, diagnosticko-terapeutické. Rodiče mají možnost děti pravidelně navštěvovat, děti mohou domů nebo do dětských domovů odjíždět na víkendy, prázdniny a svátky. Na oddělení provádíme psychiatrickou a psychologickou diagnostiku a komplexní léčbu v režimu terapeutické komunity.
Jaké máme pacienty?
Nejčastějšími potížemi, s nimiž k nám děti přicházejí, bývají těžší hyperkinetické poruchy, hyperkinetické syndromy spojené s poruchami chování. na diagnostických a léčebných pobytech u nás bývají děti výchovně zanedbané, pacienti s poruchami vývoje řeči, věnujeme se afektivním a pervazívním vývojovým poruchám. Můžeme nabídnout pomoc tam, kde je podezření na týrání nebo zneužívání dítěte. Představujeme variantu volby u obtížně zvladatelných poruch chování předtím, než padne rozhodnutí o umístění dítěte do diagnostického nebo případně výchovného ústavu.
Co více dětským pacientům poskytujeme?
Úzce spolupracujeme s různými odborníky - přímo pro potřeby oddělení máme klinickou logopedku, dětem se dle ordinace lékaře mohou věnovat rehabilitační sestry, malí pacienti pravidelně navštěvují relaxační klub, věnují se arteterapeutickým aktivitám. Pro předškoláky je dopolední program zajištěn ve skupině vedené zdravotní setrou, pod odborným dohledem speciálního pedagoga. Pro školní děti máme šest tříd o maximálně sedmi dětech, pokrýváme 1. - 9. třídu ZŠ i ZŠPr. Dospívajícím s ukončenou povinnou školní docházkou je umožněno individuální vzdělávání.
Odpolední program dětem zajišťují vychovatelky, psycholožka a terapeuti. Pro děti máme k dispozici malou tělocvičnu, truhlářské dílny, arteterapeutickou místnost, na zahradě zastřešený bazén a multifunkční hřiště.
Máme pedopsychiatrickou a psychologickou ambulanci na detašovaném pracovišti nemocnice v Plzni – budova Genetiky u OC Olympia. Zde pracujeme jednak s pacienty z terénu a jednak zajišťujeme péči navazující na hospitalizaci na našem oddělení. Příjem na oddělení nebo vyšetření na ambulanci lze zrealizovat po předchozí telefonické dohodě.
Oddělení č. 32
je nově zrekonstruované, moderně vybavené, příjmové oddělení akutní psychiatrické péče pro muže, zaměřené na pacienty převážně s psychotickými, afektivními, neurotickými poruchami a poruchami osobnosti (bez známek agrese a psychomotorického neklidu). Cílem akutní psychiatrické péče je především diagnostika a včasné zahájení optimální psychofarmakoterapie. Po zvládnutí akutního stavu zůstávají klienti k doléčení na oddělení následné péče 32B, kde mohou využít individuální a skupinovou (především edukační) psychoterapii, ergoterapii, relaxační a pohybové aktivity, nebo jsou překládáni na oddělení s rozšířeným psychoterapeutickým programem.
Pracovní tým zahrnuje lékaře psychiatry, psychology, nelékařský zdravotnický personál, ergoterapeutky, sociální pracovnici.
Oddělení má dvě části po 30 lůžkách, oddělení 32A slouží především pro přijímání pacientů v akutních stavech, oddělení 32B k dalšímu doléčení. Prostředí oddělení je nově zrekonstruované, k dispozici jsou pacientům převážně 2-3 lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, jídelna s TV a společenská, ergoterapeutická místnost.
Primářka: MUDr. Vanda Franková
Oddělení č. 6
je příjmové gerontopsychiatrické oddělení určené pro diagnostiku a léčbu duševních onemocnění vyššího věku. Řeší se zde zejména problematika poruch chování u pacientů s různými typy demencí, vč. Alzheimerovy choroby, dále depresivní a úzkostné poruchy, psychózy, stavy, které vyžadují hospitalizaci nebo kde byla neúspěšná léčba ambulantní.
Oddělení má 42 lůžek pro ženy i muže. Je situováno na třech podlažích a rozděleno na tři stanice. Stanice A a B jsou určeny především pro pacienty, kteří vyžadují zvýšenou ošetřovatelskou péči, stanice C pro mobilní, více soběstačné pacienty. Překlady mezi stanicemi záleží na aktuálním stavu nemocného a možnostech oddělení.
V rámci příjmového vyšetření se provádí základní laboratorní skrínink, RTG plic, EKG, interní a psychiatrické vyšetření, další vyšetření (psychologické, neurologické atd.) pak dle případně zjištěné patologie. Vedle farmakoterapie a psychoterapie je kladen důraz i na terapii aktivační – např. kognitivně stimulační, ergoterapii a arteterapii, kterou provádějí školené pracovnice ve spolupráci s personálem oddělení. Nemocní, kteří vyžadují déletrvající hospitalizaci, jsou překládáni na následná gerontopsychiatrická oddělení léčebny (primariát VII a XIII).
Primářka oddělení: MUDr. Anna Hrinková
Jedná se gerontopsychiatrický primariát, překladového typu s celkovým počtem 99 lůžek, určený k doléčování psychických poruch žen a mužů vyššího věku, kteří byli přijati a vyšetřeni na příjmovém gerontopsychiatrickém oddělení. Návštěvy jsou dle návštěvního řádu denně od 13 do 17 hodin, včetně sobot, nedělí a státních svátků, kdy jsou návštěvy i dopoledne od 9 do 11 hodin. Finanční náležitosti pacientů zabezpečuje sociální pracovnice. Na oddělení dochází rehabilitační terapeutka k provádění léčebné tělesné výchovy, nácviku hybnosti apod. Léčení přidružených tělesných onemocnění je zajištěno týmem konsiliárních lékařů příslušných oborů. V mimopracovní době je k dispozici lékařská služba složená z psychiatra a internisty.
Oddělení č. 7
je nově rekonstruované oddělení s kapacitou 30 lůžek pro ženy, k dispozici jsou 2 až 3 lůžkové pokoje s blízkým hygienickým zázemím, oddělení je určené především pro imobilní nemocné, které jsou závislé na celodenní ošetřovatelské péči, většinou s těžkým kognitivním postižením v rámci základního onemocnění organických poruch, vč. terminálních stavů. U imobilních ležících pacientů máme k dispozici aktivní antidekubitní matrace.
Oddělení č. 10
prošlo v r. 2016 částečnou rekonstrukční úpravou. Jedná se o koedukované oddělení pro 38 pacientů, z toho 21 lůžek pro ženy a 17 lůžek pro muže, s nutnou následnou psychiatrickou léčbou pro kognitivní postižení a se širokým spektrem psychických chorob (organické poruchy, schizofrenie, reziduální stavy). K dispozici máme 4 až 5 lůžkové pokoje. Na oddělení je kromě psychiatrické léčby poskytována komplexní ošetřovatelská péče. Na oddělení pracuje ergoterapeutka realizující provádění psychoterapeutických aktivit jako je např. arteterapie, činnostní terapie, četba, nácvik orientace - s přihlédnutím ke stupni kognitivního deficitu pacientů. V létě mohou pacienti pobývat na terase.
Oddělení č. 31
je ženské oddělení s 31 lůžky určené pro převážně mobilní nemocné s různým spektrem psychických onemocnění (organické poruchy, afektivní poruchy, schizofrenie, vč. reziduálních stavů). K dispozici jsou několikalůžkové pokoje. Na oddělení probíhá psychosociální rehabilitace formou ergoterapie, arteterapie, přípravné programy pro podporu zlepšení sebepéče apod.
Primářka: MUDr. Petra Chmelařová
Oddělení č. 23
nově zrekonstruované, nadstandardně vybavené, koedukované oddělení s kapacitou 30 lůžek. Oddělení nabízí ucelenou psychosociální rehabilitaci pro pacienty s chronickým psychotickým onemocněním, s cílem připravit pacienty na samostatný život mimo zdravotnické zařízení.
Oddělení je vhodné pro motivované pacienty, stabilizované v rámci jejich onemocnění natolik, aby byli schopni účasti v náročnějším terapeutickém režimu. S pacienty pracuje psychiatr, nelékařský zdravotnický personál, psycholog, pedagog volného času, ergoterapeut, muzikoterapeut a sociální pracovník.
Oddělení úzce spolupracuje s neziskovými a příspěvkovými organizacemi (mj. Fokus a Ledovec). Pacienti získají zkušenosti a dovednosti potřebné pro návrat do běžného života. Krom léčebných a psychologických aktivit je součástí terapie nácvik komunikačních a sociálních dovedností, speciálně pedagogická aktivizace, práce na PC (kognitivní program Happy Neuron), nácvik finanční gramotnosti, nácvik nákupů, cvičná kuchyňka, praní prádla, výlety a sportovní činnost a další.
Oddělení č. 27
t.č. izolační oddělení, určené pro Covid suspektní / pozitivní pacientry ( 27A) a Covid negativní pacienty v karanténě (27B).
Oddělení č. 29 A
uzavřené, příjmové, ženské, obsahující hospitalizační lůžka s odborností akutní lůžkové péče, určené pro příjmy pacientek s diagnózami převážně psychotických a afektivních poruch v akutní fázi onemocnění, popř. lehčích organických poruch (ve fázi akutní dekompenzace) zvladatelných v podmínkách akutní péče psychiatrické standartní. Kapacita 25 lůžek.
Oddělení č. 29 B
(následná péče, uzavřené oddělení) – Kapacita 23 lůžek.
Psychoterapie a arteterapie pro pacienty
Psychoterapie dospělých klientů probíhá napříč nejrůznějšími odděleními. Nabízíme individuální i skupinovou terapii; podpůrnou terapii pacientů i jejich rodin, edukaci o psychických nemocech, kognitivní trénink, pracovní terapie, arteterapie, muzikoterapie, nácvik nových strategií zvládání stresových situací a sociálních dovedností.
Nedílnou součástí je návazná péče a spolupráce s dalšími odbornými organizacemi: Fokus, Lomikámen, Ledovec, Člověk v tísni. Následnou péči zajišťujeme i v rámci psychiatrické a psychologické ambulance.
Široké uplatnění pro psychology nabízí i práce na dětském oddělení, kde jsou hospitalizovány děti v rozmezí předškolního věku až adolescence. Potíže našich pacientů pokrývají téměř celé spektrum dětské psychiatrie, včetně psychotických onemocnění v dětství. K odborné diagnostice je k dispozici kompletní soubor dětských psychodiagnostických metod.
Ateliér arteterapie nabízí v rámci komplexní psychosociální rehabilitace psychoterapeuticky nasměrované výtvarné aktivity. Výtvarná tvorba zde ovšem není zaměřena na výkon a efekt, ale naopak svým hrovým charakterem a symbolickou povahou komunikace napomáhá ke zvýšení schopnosti soustředění, relaxaci, redukci napětí, rozvoji empatie, potencování kreativity, takže se podílí na přeladění psychického stavu klienta, uvolnění tenze. Následná reflexe výtvarného artefaktu s terapeutem otevírá cestu k sebepoznání, opuštění nevyhovujících vzorců chování, a tak přispívá odstranění nebo zmírnění pacientových obtíží. Vedle vlastní aktivní tvorby klienta je možné zařadit i tzv. receptivní arteterapii v podobě vnímání uměleckých děl a návštěv kulturních akcí. Terapeutický efekt individuální a skupinové arteterapie doplňují diagnostické možnosti, díky nimž lze získat informace o aktuálním psychickém stavu klienta i o jeho osobnosti.
V Psychiatrické nemocnici v Dobřanech náleží arteterapie již řadu let mezi komplementární formy léčby zejména pro pacienty s diagnózami poruch nálad, psychóz, poruch osobnosti, závislostmi. Své místo má i na dětském oddělení. Klienti mají pro individuální a skupinovou arteterapii k dispozici moderní, funkční ateliér. Skupinovou arteterapii poskytují terapeuti také přímo na řadě oddělení.
V rámci snah o destigmatizaci psychiatrických pacientů pořádá od roku 1993 ateliér arteterapie mimo areál nemocnice pravidelně každé dva roky výstavy prací klientů s názvem „Cesty“. Připravuje také projekty 3xARTE zacílené na bourání bariér mezi světem zdravých a světem duševně nemocných, kde vystavují společně, bok po boku klienti, lékaři a terapeuti.
V R klubu jsou nabízeny relaxační cvičení, jóga, a další techniky, které završují komplexní psychologickou péči o pacienty.