Povinné informace
Sestava dle zákona č.106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Poskytování informací
Zákon č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím stanovuje Psychiatrické nemocnici v Dobřanech povinnost poskytnout fyzickým i právnickým osobám na žádost informace vztahující se k její působnosti. Dle § 14 zákona č. 106/1999Sb., žádost o informace může podat každá fyzická i právnická osoba. Žádost o poskytnutí informace se podává pouze písemně a musí z ní být zřejmé, kterému povinnému subjektu je určena, a že se žadatel domáhá poskytnutí informace ve smyslu tohoto zákona.
Jak a kam podat žádost
Žádost se PNvD podává písemně, a to i prostřednictvím služby elektronických komunikací. Toto podání lze učinit:
- poštou na adresu: Psychiatrická nemocnice v Dobřanech, Ústavní ul., 334 41 Dobřany
- e-mailem na adresu:
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - elektronicky datovou schránkou, ID datové schránky: 4k429ud
- osobně na podatelně nemocnice v úředních hodinách
Náležitosti žádosti dle zákona
Zákonnými náležitostmi žádosti dle § 14 zákona jsou:
- ze žádosti musí být zřejmé, kterému povinnému subjektu je určena, a že se žadatel domáhá poskytnutí informace ve smyslu tohoto zákona,
- fyzická osoba uvede v žádosti jméno, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu nebo, není-li přihlášena k trvalému pobytu, adresu bydliště a adresu pro doručování, liší-li se od adresy místa trvalého pobytu nebo bydliště,
- právnická osoba uvede název, identifikační číslo, adresu sídla a adresu pro doručování, liší-li se od adresy sídla; adresou pro doručování se rozumí též elektronická adresa,
- je-li žádost učiněna elektronicky, musí být podána prostřednictvím elektronické podatelny Psychiatrické nemocnice v Dobřanech.
Neobsahuje-li žádost náležitosti podle bodu 1. a adresu pro doručování, případně není-li elektronická žádost podána podle bodu 4., není žádostí ve smyslu zákona a žádost se odloží.
Postup vyřizování žádosti
Pokud žádost neobsahuje výše uvedené náležitosti, není žádostí ve smyslu zákona. V případě že nedostatek údajů o žadateli brání vyřízení žádosti, bude žadatel ve lhůtě 7 dnů ode dne doručení žádosti do PNvD vyzván, aby ji doplnil. Nevyhoví-li žadatel této výzvě do 30 dnů, žádost bude odložena.
Pokud je žádost nesrozumitelná, není zřejmé, jaká informace je požadována, nebo je žádost formulována příliš obecně, bude žadatel ve lhůtě 7 dnů ode dne doručení žádosti do PNvD vyzván, aby ji upřesnil. Neupřesní-li žadatel žádost do 30 dnů ode dne doručení výzvy, bude PNvD rozhodnuto o odmítnutí žádosti.
V případě, že se požadované informace nevztahují k působnosti PNvD, bude žádost odložena a tato skutečnost bude žadateli do 7 dnů ode dne doručení žádosti sdělena.
Požadovaná informace bude poskytnuta ve lhůtě 15 dnů ode dne přijetí žádosti nebo ode dne jejího doplnění.
Lhůtu pro vyřízení žádosti
Lhůtu pro vyřízení žádosti je možno prodloužit ze závažných důvodů, nejvýše však o 10 dnů. Závažnými důvody jsou:
- vyhledání a sběr požadovaných informací v jiných úřadovnách, které jsou oddělené od úřadovny vyřizující žádost,
- vyhledání a sběr objemného množství oddělených a odlišných informací požadovaných v jedné žádosti,
- konzultace s jiným povinným subjektem, který má závažný zájem na rozhodnutí o žádosti, nebo mezi dvěma nebo více složkami povinného subjektu, které mají závažný zájem na předmětu žádosti.
Žadatel bude o prodloužení lhůty i o jeho důvodech informován, a to před uplynutím lhůty pro poskytnutí informace.
Rozhodnutí o odmítnutí žádosti
Pokud žádosti, byť i jen zčásti, nebude vyhověno, ve lhůtě 15 dnů bude vydáno rozhodnutí o odmítnutí žádosti, popřípadě o odmítnutí části žádosti.
Odvolání
Proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti lze podat odvolání. Odvolání spolu se spisovým materiálem bude předloženo nadřízenému orgánu.
Stížnost na postup při vyřizování žádosti
Stížnost na postup při vyřizování žádosti je oprávněn podat žadatel, který nesouhlasí s vyřízením žádosti způsobem uvedeným v ustanovení § 6 zákona, kterému po uplynutí lhůty 15 dnů nebyla poskytnuta informace a nebylo vydáno rozhodnutí o odmítnutí žádosti, kterému byla informace poskytnuta částečně, aniž bylo o zbytku žádosti vydáno rozhodnutí o odmítnutí, nebo který nesouhlasí s výší úhrady za poskytnutí informací.
Stížnost je nutno podat písemně ve lhůtě do 30 dnů na adrese Psychiatrické nemocnice v Dobřanech.
PNvD předloží stížnost spolu se spisovým materiálem nadřízenému orgánu do 7 dnů ode dne, kdy mu stížnost došla, pokud v této lhůtě stížnosti samo zcela nevyhoví tím, že poskytne požadovanou informaci nebo vydá rozhodnutí o odmítnutí žádosti.
Hrazení nákladů
PNvD je v souvislosti s poskytováním informací oprávněna žádat úhradu ve výši, která nesmí přesáhnout náklady spojené s pořízením kopií, opatřením technických nosičů dat a s odesláním informací žadateli. PNvD je oprávněna vyžádat si i úhradu za mimořádně rozsáhlé vyhledání informací.
V případě, že PNvD bude po žadateli požadovat úhradu dle věty předchozí, oznámí tuto skutečnost spolu s výší úhrady žadateli před poskytnutím informace.
Dotazy dle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Dokumenty
Rozpočty
Výroční zprávy o činnosti v oblasti poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím
Protikorupční strategie
Seznam poradních orgánů, poradců, advokátů a advokátních kanceláříEtická komise Psychiatrické nemocnice v Dobřanech
Etická komise Psychiatrické nemocnice v Dobřanech (dále jen „Etická komise“) je ustavena ředitelem Psychiatrické nemocnice v Dobřanech jako nezávislý poradní a iniciační orgán pro dodržování etiky při poskytování léčebné a ošetřovatelské péče a při plnění vědeckovýzkumných a vzdělávacích úkolů.
Jejím základním posláním je chránit zdraví, práva a důstojnost všech osob zařazených do klinických studií a do procesu léčebné a ošetřovatelské péče.
Etická komise má 7 členů, z nichž je jeden člen nezdravotník a jeden člen je zdravotník bez pracovněprávního vztahu k Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Ostatní členové jsou zdravotníci a jiní odborní pracovníci zaměstnaní v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech.
Na základě shora uvedeného je Etická komise složena tak, aby byla způsobilá zajistit:
- dozor nad průběhem klinického hodnocení, ke kterému se kladně vyjádřila
- vyjadřovat se k další problematice související s léčebně preventivní péčí v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech
- kompetentní posouzení poskytnuté dokumentace zejména z hlediska etického a dodržování postupů lege artis
- nestrannost, vyloučit podjatost vč. vyloučení zevních vlivů, které by omezily (nebo mohly omezit) objektivitu posouzení
Vnitřní oznamovací systém
S účinností zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů mají veřejnoprávní subjekty povinnost zavést vnitřní oznamovací systém, který musí zajistit bezpečné podání oznámení a chránit identitu oznamovatelů možného protiprávního jednání. V Psychiatrické nemocnici v Dobřanech (PNvD) vnitřní oznamovací systém upravuje příkaz ředitele „Interní protikorupční program PNvD“ a příkaz ředitele „Postup při oznámení podezření ze spáchání protiprávního jednání“ v aktuálním znění.
Příslušná osoba PNvD
Příslušnou osobou pro přijímání a vyřizování oznámení je určen:
Ing. Radek Vorel – kontrolor PNvD
email:
Tel: 377 813 708
Vnitřní oznamovací systém PNvD
Kdo může být oznamovatelem:
Oznamovatelem se rozumí jakákoliv fyzická osoba, která učiní oznámení podle Zákona, a to prostřednictvím vnitřního oznamovacího systému PNvD či externího oznamovacího systému vedeného Ministerstvem spravedlnosti ČR, nebo případně přímo příslušnému orgánu veřejné moci příslušnému podle jiného právního předpisu nebo přímo použitelného předpisu Evropské unie. Takový oznamovatel následně požívá ochrany před odvetným opatřením.
PNvD ve smyslu § 9 odst. 2 písm. a) Zákona nevylučuje přijímání oznámení od osoby, která pro ni nevykonává práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) nebo i) Zákona (tzn. závislou práci vykonávanou v základním pracovněprávním vztahu, službu, dobrovolnickou činnost, odbornou praxi, stáž).
Jak lze oznámení podat:
Oznámení lze učinit:
- písemně do emailové schránky
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. - v listinné podobě osobně vhodit do hnědé poštovní schránky v přízemí hl. administrativní budovy
- v listinné podobě na adresu nemocnice, do rukou příslušné osobě. Obálka by měla být viditelně označena nápisem „Oznámení – pouze k rukám kontrolora PNvD – neotvírat“. Ústavní 341, 334 41 Dobřany
- telefonní linky na příslušnou osobu – 377 813 494
Co by mělo oznámení obsahovat:
- jméno, příjmení a datum narození oznamovatele, či jiné údaje, z kterých lze odvodit totožnost oznamovatele (oznámení nemusí obsahovat tyto údaje, pokud bylo podáno osobou, jejíž totožnost je příslušné osobě známa)
- informace o možném protiprávním jednání, k němuž došlo, dochází či má dojít u osoby, pro niž oznamovatel, byť zprostředkovaně vykonával nebo vykonává práci, či jinou obdobnou činnost, nebo je v kontaktu v souvislosti s výkonem práce nebo jiné obdobné činnosti, a které je v působnosti Zákona (§ 2 odst. 1), včetně identifikace osob, vůči kterým je oznámení směřováno
- důkazy a podpůrně informace, na jejichž základě je podáváno oznámení, pokud jimi oznamovatel disponuje
Lhůta pro vyřízení oznámení:
- po obdržení oznámení bude oznamovatel vyrozuměn příslušnou osobou o přijetí oznámení ve lhůtě nejpozději 7 dní od podání. Avšak to neplatí, pokud oznamovatel požádal příslušnou osobou, aby jej o přijetí oznámení nevyrozumívala, nebo pokud je zřejmé, že vyrozuměním o přijetí oznámení by došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele jiné osobě
- o výsledcích šetření a posouzení oznámení příslušnou osobou PNvD bude oznamovatel vyrozuměn do 30 dnů od potvrzení přijetí oznámení
- za den přijetí se rozumí den, kdy bylo oznámení doručeno příslušné osobě PNvD (zaevidování do Spisové služby PNvD). U ústního / telefonického podání oznámení se za den přijetí oznámení považuje datum osobního jednání oznamovatele s příslušnou osobou PNvD
Vyřízení oznámení:
- o výsledcích šetření a posouzení oznámení příslušnou osobou PNvD bude oznamovatel vyrozuměn do 30 dnů od potvrzení přijetí oznámení (v případech skutkově nebo právně složitých lze tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však dvakrát)